РЕСТОРАНТЬОРИТЕ ОТ ГИМНАЗИЯТА ПО ТУРИЗЪМ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО

By admin

февруари 21, 2026

      По проект BG05УSFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, финансиран от Програма „Образование“ 2021 – 2027, съфинансиран от Европейския съюз,  дейност 4, поддейност 4.2 „Обучение в друга физическа среда“, ученици ПГ по туризъм „Д-р Васил Берон“, Велико Търново посетиха международното изложение СИХРЕ в Интер Експо Център, София.

     Те са  XI-ти клас, направление „Ресторантьорство“, специалности „Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения (ПОЗХР)“ и „Кетъринг“.

    СИХРЕ е специализирано изложение за ХоРеКа сектора, което представя иновации, технологии и съвременни решения за ресторантьорството, хотелиерството и кетъринга. В рамките на събитието учениците наблюдаваха и бяха част от демонстрации и майсторски класове на сцената на GastronomiX – формат, насочен към популяризиране и развитие на професията „Готварство“. Форумът утвърждава връзката между образованието и реалната практика, като дава възможност на бъдещите специалисти да се докоснат до съвременната професионална среда.

     С учениците бяха техните учители Росица Илиева, инж. Владислав Борисов и Ивайло Гасеров – част от екипа в направление „Ресторантьорство“, активно развивак практическата насоченост на обучението и партньорствата с бизнеса.

    Посещението предостави ценен практически опит, срещи с професионалисти от бранша и реален поглед към изискванията на съвременния пазар на труда – още една стъпка към изграждането на мотивирани и подготвени млади специалисти в сферата на ресторантьорството и кетъринга.