РЕСТОРАНТЬОРИТЕ ОТ ГИМНАЗИЯТА ПО ТУРИЗЪМ УЧАСТВАХА В МЕЖДУНЕАРОДЕН КУЛИНАРЕН ФОРУМ

By admin

май 18, 2026

        На 16 и 17 май 2026 г. ученици от Професионална гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон“ взеха участие в Международния кулинарен форум Gourmet Fest Varna 2026, което е едно от най-значимите събития в сферата на кулинарията, ресторантьорството и хотелиерството в България.

        Посещението е реализирано като обучение в друга физическа среда по Дейност 4.2. на проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, финансиран по Програма „Образование“ 2021 – 2027, съфинансирана от Европейския съюз.

       Форумът събра на една сцена утвърдени шеф-готвачи, сомелиери, баристи, ресторантьори и експерти от страната и чужбина, които представиха най-новите тенденции, концепции и добри практики в съвременната гастрономия и „хоспиталити“ индустрията.

         На 16 май събитието посетиха учениците от Хб клас, специалност „Кетъринг“ и XIв клас, специалност „Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения“ с ръководители Татяна Панайотова, Росица Илиева и инж. Владислав Борисов.

     На 17 май участие взеха учениците от XIб клас, специалност „Кетъринг“ с ръководители Веска Веселинова и Аделина Александрова.

     По време на форума учениците имаха възможност да проследят презентации и демонстрации на водещи професионалисти от България и Европа, свързани с модерната кухня, сладкарството, виното, specialty кафето, бар културата, устойчивите кулинарни концепции и Michelin тенденциите в гастрономията.

     Особено ценна за тях беше възможността да общуват лично с представители на бизнеса и изложителите, сред които Olimport  и „Братя Готвачи“, както и да се докоснат до реалната атмосфера на съвременната кулинарна индустрия.

         Участието в подобни международни форуми дава на учениците не само нови знания и вдъхновение, но и увереност, че професионалното образование днес е пряко свързано с реалния бизнес, иновациите и бъдещото професионално развитие.